Обучение по проект "Екологично образование - мисията възможна!"
Проект "Екологично образование - мисията възможна!"
На 05.12.2025 се проведе обучение по проект "Екологично образование - мисията възможна!", № 2025-1-BG01-KA122-SCH-000334049. Проектът е финасиран по програма "Еразъм+" и е с продължителност от 01.07.2025 до 31.08.2026.
Първата мобилност се състоя в периода 19.10.2025-26.10.2025. Курсът бе на тема “Climate Change Education: Strategies for All Educators”. В него се включиха преподавателите Елисавета Сариева, Янка Тодорова и директорът Юлия Трионджиева. Втората мобилност се състоя в периода 26.10.2025-02.11.2025. Темата на курса бе “Introducing Sustainability Through Game-Based Learning and Gamification”. В него участие взеха преподавателите Борислава Балабанова-Деянова, Нина Маврикова и Мариана Каймакчийска-Кавръкова.
По време на вътрешноинституционалното обучение Елисавета Сариева, Борислава Деянова и Мариана Каймакчийска запознаха своите колеги с усвоените знания - какви са основите на изменение на климата, същност на парниковия ефект и последиците от изменението на климата, как да обучим учениците що е то въглероден отпечатък и как да го изчислим, стратегии и подходи за екологично осъзнаване, игри, които да подпомогнат осъзнаването на ученика в съвременното общество.
Преподавателите представиха ежедневни решения, които всеки учител и ученик може да прилага, разиграха няколко игри и провокираха критичното мислене на своите колеги, за да покажат, че всеки член на обществото има отговорности за опазване на околната среда.
Екологичното образование не само дава знания за опазването на околната среда и природата, но развива критичното мислене на учениците и осъзнатостта им за значимата им роля в обществото.
Изводът бе, че Земята е наш общ дом и ние всички трябва да се грижим за нея.