Програма "Еразъм +"

Програма "Еразъм +"

Програма "Еразъм +"

19.07.2023

19.07.2023

Отчет на дейностите по програма "Еразъм +"

     През изминалата учебна 2022-2023 година бяха извършени десетки дейности, които бяха съобразени с кандидатурата на училището по програма „Еразъм +“ и проектното предложение "ИКТ в класната стая: иновативни инструменти за улесняване на ученето, сътрудничеството и творчеството на учениците"

      След завръщане от мобилността проектът и финансирането му бяха популяризирани във велинградския вестник "Темпо"  - както на хартиен носител, така и в интернет изданието на вестника. На провел се педагогически съвет всички учители бяха запознати с дейностите, които бяха свързани с мобилността – подготовка, провеждане, завръщане и планирани дейности за учебната 2022-2023 година. След старта на учебната година бяха проведени вътрешно институционални обучения, на които всички педагогически специалисти бяха обучени да работят с платформите и приложенията, които бяха усвоени в Италия. 

     До края на първия учебен срок педагогическия персонал работеше с новите платформи. През втория учебен срок се предприеха дейности по популяризирането в обществеността на практиките, усвоени по проекта. През месец март се проведе бинарен урок от преподавателите - Мирела Кузманова и Борислава Балабанова-Деянова. Гости бяха експерт от РУО-Пазарджик, учители от Община Велинград и директор на училище от Община Велинград. Бинарният урок включваше елементи от БЕЛ и английски език и се проведе със средствата на ИКТ.

     С помощта на своята преподавателка Цвета Гергова Виктор Джоленов от 1 „а“ клас участва в конкурса на EUROPASS за изработване на Коледна картичка.

       По покана на експерта от РУО-Пазарджик практиката бе показана на "Регионален педагогически форум" - "Работилница за идеи" в град Стрелча през същия месец март.  Участие взеха Мирела Кузманова, Борислава Балабанова-Деянова и Нина Маврикова, която също показа приложение на ИКТ в часовете в начален етап. 

       Към края на учебната година - април - май, се започнаха открити уроци пред родители. Родителите видяха как учениците работят спокойно и уверено с таблети и лаптопи, как се справят с различни платформи и приложения и как успяват, работейки с ИКТ.        

      За своята целогодишна педагогическа дейности и за дейността си по разпространение и използване на изученото по проект ИКТ в класната стая: иновативни инструменти  за улесняване на ученето, сътрудничеството и творчество на учениците  по програма „Еразъм +“ г-жа Мирела Кузманова получи награда "Заслужил учител на годината“ на Община Велинград, а г-жа Борислава Балабанова-Деянова – „Учител на годината в начален етап“  на ОУ „Неофит Рилски“.

     На 08.06.2023 г., във Велинград се проведе работна среща - "Междуинституционални партньорства за обмен на иновативни практики в приобщаващото образование", организирана от РУО - Пазарджик и ЦСОП - Велинград. В този форум бе поканена и г-жа Мирела Кузманова, която взе участие с доклад на тема: «Електронните платформи в помощ на съвременния учител». Г-жа Кузманова представи своя педагогически опит и иновативни практики чрез електронните образователни платформи и ролята им в мотивацията и образованието на малките ученици. Част от представените иновативни технологии са усвоени по програмата "Еразъм+".

         От 26.06.2023г. до 28.08. 2023 г. в гр. Стрелча се проведоха 17-ти Национални педагогически четения, организирани от "Център "Хуманна педагогика" към СУ "Св. Климент Охридски". Тази година своите добри практики представиха г-жа Борислава Балабанова-Деянова и г-жа Моника Иванова. Г-жа Деянова представи най-новите интерактивни приложения и платформи, с които се работи в училището и които са част от обучението по програма "Еразъм +".

    Г-жа Иванова е млад, амбициозен преподавател, който въведе участниците във форума в актуалната тема на "Приобщаващото образование" и как можем да улесним дейностите си в тази сфера със средствата на ИКТ.

       Присъстващите учители от цяла България и инспектори поздравиха нашите участници за достойното представяне и за иновативната дейност на училището ни. Докладите на участниците са отпечатани  в легитимен сборник.

         Кандидатстването по програма „Еразъм +“ бе предизвикателство за колектива на ОУ „Неофит Рилски“, град Велинград. Страхът от непознатото се превърна в удовлетворение от постигнатите заложени обучителни цели. Когато светът се развива, учителят трябва да бъде отворен за всички нововъведения в образователната сфера. Подрастващото поколение посреща с огромно желание разнообразните дигитални ресурси, които са в мрежата. И не на последно място – учителят е този, който може да моделира отделни ИК технологии и приложения за своите собствени цели.

 

 

01.09.2022

Проект "ICT in the Classroom: Innovative Tools to Facilitate Students' Learning, Collaboration and Creativity" договор № 2022-1-BG01-KA122-SCH-000074597, финансиран по линия на програма "Еразъм +", Ключова дейност 1: Образователна мобилност на персонал в училищно образование

 

          ИОУ "Неофит Рилски" спечели финансиране от Европейския съюз по програма "Еразъм +" Ключово действие 1 - Мобилност на членове на персонала в училищното образование. Темата на проекта е "ИКТ в класната стая: иновативни инструменти за улесняване на ученето, сътрудничеството и творчеството на учениците".

            Националната агенция Център за Развитие на Човешките Ресурси - Номинирана Национална агенция за Република България на Европейската комисия (ЕК) по Програми "Еразъм +" и "Европейски Корпус за солидарност" на Европейския съюз (ЕС) е финансиращата институция, която отпуска безвъзмездните средства по нашия спечелен проект "ИКТ в класната стая: иновативни иструменти за улесняване на ученето, сътрудничеството и творчеството на учениците" по Програма "Еразъм +", Ключова дейност 1: Образователна мобилност на граждани. Проектът е със срок на реализация 15 месеца - от 01.06.2022г. до 31.08.2023г. включително. Г-жа Юлия Трионджиева, директор на ОУ "Неофит Рилски" гр. Велинград, подписа договора за приемане на безвъзмездните средства, с което се съгласява да изпълни проекта. Номерът на проекта е 2022-1-BG01-KA122-SCH-000074597. 

         Обучението се проведе във Верона, Италия от 08.08.2022 до 13.08.2022. Преподавателите Мирела Кузманова, Цвета Гергова, Юлияна Фъртунова, Борислава Балабанова-Деянова и директорът Юлия Трионджиева се обучаваха в шестдневния курс на иновативни техники за учене, сътрудничество и творчество на учениците. Преподавателят г-жа Илария Барбиери от Europass Teacher Academy, както и учители от Испания и Полша, обмениха идеи и работиха в сътрудничество, за да усвоят най-новите образователни технологии. Участниците се възползваха от структуриран курс, предоставен от квалифициран специалист и основан на предварително определена програма за обучение и резултати от обучението. Обучението включи участници от три държави и четири различни видове училища и даде възможност на участниците да взаимодействат с другите учещи и с обучителката. Работата в образователните сайтове Kahoot, Edmodo, Edpuzzle, Screen-o-matic, Answergraden, Padlet, Socrative, Studystack ще улесни работата между ученици и родители. Разучиха се различни стратегии за мотивация, техники за сътрудничество между учениците и технологии за визуално мислене. По време на мобилността в Италия преподавателите бяха запознати с историята и културата на Верона и околността, посетиха езерото Гарда и опознаха бита на италианския народ.

      Учителите ни придобиха нови знания и умения, размениха идеи и опит с колеги от училища от различни европейски държави. Комуникацията между преподаватели от държави с различни култура, обичаи и традиции въздейства върху личностното развитие и усъвършенстване на самите учители. В края на обучението участниците ни получиха Сертификат за успешно завършен обучителен курс и Сертификат Europass, удостоверяващ придобиването на новите компетентности. 

         "Learning by doing" е успешен подход в иновациите, които се налагат в световен мащаб по отношение на преподавателските техники.

      Резултатността на проекта ще бъде от видима полза за цялата училищна и местна общност с промяната на педагогическата практика в посока на акцентиране върху овладяване на компетенции в различни области; обогатяване на подходите на работа с учениците и разкриването пред тях на възможностите, които предлага реалният живот за прилагане на придобитите знания, умения, опит и ценности чрез предприемчивост, комуникации и технологии; въвеждане на педагогически и технологични иновации в обучението.

         Усвоените технологии са иновативни и полезни както за учителите, така и за учениците. Прилагането им в часовете ще разнообрази представянето на учебния материал, а учениците ще бъдат мотивирани за учене. 

         Предстоят дейности за обучение на преподавателите от ИОУ "Неофит Рилски" на новите технологии.

         Динамични и интересни, този вид уроци ще помогнат на всеки ученик да успява!