Програма "Еразъм +"

Програма "Еразъм +"

Програма "Еразъм +"

01.09.2024

Проект  „Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза” договор № 2024-1-BG01-KA122-SCH-000195781, финансиран по линия на програма "Еразъм +", Ключова дейност 1, сектор "Училищно образование" - Образователна мобилност на персонал в училищно образование"

 

ОУ "Неофит Рилски" спечели финансиране от Европейския съюз по програма "Еразъм+", Ключово действие 1 - мобилност на членовете на персонала в училищното образование. Темата на проекта е „Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза”Номерът на проекта е 2024-1-BG01-KA122-SCH-000195781. 

Проектът е със срок на реализация 12 месеца - от 01.09.2024 до 31.08.2025г. Обучението ще се проведе в гр. Анталия, Турция. 

Националната Агенция "Център за Развитие на Човешките Ресурси" -  Номинирана Национална Агенция за Република България на Европейската комисия по програми "Еразъм +" и "Европейски Корпус за Солидарност" на Европейския съюз е финансиращата институция, която отпуска безвъзмездните средства по нашия проект.

 11.11.2024

МОБИЛНОСТ ПО ПРОЕКТА

Темата на проекта е „Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза”. Номерът на проекта е 2024-1-BG01-KA122-SCH-000195781. Проектът е със срок на реализация 12 месеца - от 01.09.2024 до 31.08.2025г. Националната Агенция "Център за Развитие на Човешките Ресурси" -  Номинирана Национална Агенция за Република България на Европейската комисия по програми "Еразъм+" и "Европейски Корпус за Солидарност" на Европейския съюз е финансиращата институция, която отпуска безвъзмездните средства по нашия проект.

Обучението по проект е „Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза” се проведе в гр. Анталия, Турция. В мобилността взеха участие директорът – г-жа Юлия Трионджиева, преподавателите по чужд език – Елисавета Сариева и Борислава Деянова и преподавателите по компютърно моделиране – Величка Главчева и Мария Статева, и началният учител и преподавател по компютърно моделиране - Моника Иванова.  Обучителите от турската образователна академия Pixie Academy в рамките на една седмица представиха техники и стратегии за превенция на тормоза и кибертормоза. Всеки ученик трябва да приема училището като благоприятна територия за личностно израстване. Образованието и възпитанието трябва да се осъществяват в комфортна среда и учителят е този, който трябва да моделира средата в съответствие с потребностите на всички ученици.

Тормозът, независимо дали се случва лично или онлайн, има пагубен ефект не само върху жертвите на тормоза, но и върху самите насилници. Те създават белези, които може никога да не заздравеят напълно и които ще имат определящо влияние върху бъдещия им живот. Кибертормозът е форма на тормоз, която се осъществява онлайн или чрез цифрови технологии. Може да включва редица поведения като киберпреследване, тормоз, разпространение на слухове и споделяне на неудобни снимки или видеоклипове. Анонимността и обхватът на интернет могат да направят кибертормоза още по-болезнен и труден за избягване от традиционните форми на тормоз. Кибертормозът може да има сериозни последици за учениците, включително депресия, тревожност и дори самоубийство. Важно е преподавателите да разберат различните форми на кибертормоз и как да го разпознаят, за да предприемат действия и да създадат безопасна и приобщаваща училищна среда за всички ученици.

Полезното обучение бе съпътствано с посещения на исторически местности - град Сиде, опознаване на бита и културата на Турция, разглеждане на забележителностите в Анталия - водопадите Дуден и парка Докума.

Нашите преподаватели бяха обучени да разкриват различни видове ситуации на тормоз, да лимитират онлайн употреба и да подкрепят родители в нужда при онлайн тормоз. Практическите игри в различни видове онлайн платформи обучиха нашите учители как да възпитават ценности у децата посредством електронните им устройства. Следват обучения на колектива на училището и практическо приложение на изучените техники и стратегии за борба с кибертормоза.

Информация за дейностите по проекта!